Wrzesień

EUROPEJSKI DZIEŃ BEZ SAMOCHODU W TYCHACH 23.09.2016 r.

 
 
        W popołudniowy czwartek 22.09.2016 r. po godz.15:00 wyjechaliśmy w 4 osobowym składzie spod „Małpiego Gaju” w Łaziskach Średnich (miejskiego kompleksu leśnego)w stronę Tychów.
        Pojechaliśmy na Wyry, tam wjechaliśmy do lasu i jadąc leśnymi drogami wyjechaliśmy z drugiej strony w Tychach na Żwakowie. Tam już drogami rowerowymi bezpiecznie dotarliśmy na miejsce zbiórki na tzw. Plac pod Żyrafą. Na miejscu dołączył do nas piąty członek naszego klubu.
        Pod „Żyrafą” czekali na nas organizatorzy przejazdu turyści – kolarze z KTK Gronie oraz NOLTYCHY. O godzinie 17:00 mieliśmy ruszyć w trasę lecz sprawy organizacyjne trochę się przedłużyły i ruszyliśmy o 17:20. I tak ulicami miasta, przez skrzyżowania, ronda i ścieżki rowerowe dotarliśmy nad jezioro paprocańskie gdzie czekało na nas rozpalone ognisko. Wzięliśmy więc kiełbaski i upiekliśmy je przy nim. Po odpoczynku i posileniu się pożegnaliśmy się z organizatorami i ruszyliśmy w drogę powrotną.
        Droga powrotna prowadziła prawie w 99% przez las, jedynie wyjeżdżając z lasu przy pomniku na Gostyni jechaliśmy już drogą asfaltową. Do Łazisk Średnich zdążyliśmy wrócić zaraz po zachodzie słońca. Pogoda która nam dopisała pozwoliła nam wrócić w dobrych humorach.
 
Opracowała: Elżbieta Urarek
 

DO KRAINY LATAJĄCYCH SCYZORYKÓW KIELCE i CHĘCINY 07.09.2016 r.

 
        7.09.20616 r. dwóch naszych klubowych kolegów Adi i Krist postanowiło wybrać się na czterodniową wycieczkę do Krainy Latających Scyzoryków. Jak postanowili tak zrobili.
        I tak oto w środę, skoro świt wyruszyli z Łazisk Górnych. Przejechawszy przez Podlesie – Mysłowice – Jaworzno – zatrzymali się w Dąbrowie Górniczej, aby zrobić kilka zdjęć. Następnie ruszyli w drogę i zaraz za Niegowonicamii zaczęły się podjazdy. Po przejechaniu 90 km następny postój na regenerację sił zrobili w Podzamczu, gdzie zwiedzili Zamek Ogrodzieniec i Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej. Po odpoczynku ruszyli w dalszą drogę, która pięła się to w górę to spadała w dół i tak jadąc przez Sędziszów i Jędrzejów po przejechaniu ponad 180 km o 17:30 dotarli do Chęcin, miejsca pierwszego noclegu.
        Następnego dnia wybrali się zwiedzić Jaskinię Raj położoną w pobliżu Chęcin jest to jedna z najpiękniejszych wapiennych jaskiń w Polsce. Następnie udali się do Chęcin gdzie zwiedzili zamek, rynek, podliskie uliczki, żydowską synagogę, Czerwoną Górę, Kościół Św. Bartłomieja oraz Zespół Klasztorny Sióstr Bernardynek. W tym dniu przejechali tylko 33 km, bo jednak zwiedzanie zajęło im cały dzień. Po dniu pełnym wrażeń wrócili na nocleg.
        W kolejnym dniu zaplanowali zwiedzanie Kielc i okolic. Pierwszą atrakcją był Rezerwat Kadzielnia, jest geologiczną perełką z wieloma jaskiniami, pięknym jeziorem szmaragdowym i amfiteatrem oraz pięknymi skałami górującymi nad Kielcami. Następnym punktem do zwiedzania było Muzeum Narodowe i pobliski ogród. Po intensywnym zwiedzaniu udali się na kielecki rynek na odpoczynek, a następnie na nocleg, bo dzień się chylił ku końcowi.
        Nadszedł czwarty dzień, dzień w którym przygoda w krainie scyzoryków dobiegła końca. Czas więc wracać do domu, bo mięli do przejechania180 km. Tym razem pojechali trochę inna drogą, a jechali przez Korzecko – Nagłowice – Szczekociny – Pilice – Ogrodzeniec – Dąbrowę Górniczą – Jaworzno – Mysłowice – Kostuchna – Podlesie – Mikołów – Łaziska Górne – Krist do Orzesza. I tak zakończyła się ich 4 – dniowa przygoda, którą jeszcze długo będą wspominać. Na pewno jeszcze nie raz zawitają w tamte strony.
 
Opracowała: Elżbieta Uranek
 

RAJD KOLARSKI SZLAKAMI OBROŃCÓW ŚLĄSKA W ROCZNICĘ WRZEŚNIA 1939R. 10.09.2016 r.

 
        W sobotę 10.09.2016 r. odbył się 18 Rajd Kolarski Szlakami Obrońców Śląska w rocznicę Września 1939r. Który organizowany był przez Komisję Turystyki Kolarskiej przy O/PTTK Mikołów przy pomniku na Gostyni. My jako klub MIKOŁO zorganizowaliśmy przejazd szlakami obrońców września na metę rajdu. Miejsce startu było jak zwykle na rynku mikołowskim przy pomniku Św. Wojciecha o godz. 8:45. Mimo wielu imprez rowerowych w naszym regionie słoneczna pogoda sprawiła że na rynek przyjechało 15 rowerzystów. Po przywitaniu i przedstawieniu trasy o 9:00 wyruszyliśmy w drogę.
        I tak jadąc ul. Młyńską potem Przyjaciół skierowaliśmy się na Górę św. Jana w Łaziskach Dolnych gdzie w pobliżu znajdują się 3 bunkry. My podjechaliśmy do jednego z nich gdzie Sebastian Uranek opowiedział krótką historię o warownym szlaku „Śląsk” .
        Pod pomnikiem dołączyło do nas jeszcze dwóch rowerzystów tak więc z naszego klubu w sumie było 17 osób z czego 7 członków. Opłaciliśmy składkę 2 zł w ramach, której każdy otrzymał medal pamiątkowy, naklejkę rajdową, możliwość wbicia okolicznościowej pieczątki, i możliwość udziału w konkursach zręcznościowych premiowanych nagrodami rzeczowymi. Uczestnicy rajdu mieli również możliwość zwiedzenia bunkru „SOWINIEC” w Gostyni i przedstawienie historii przez miłośników fortyfikacji ze stowarzyszenia PRO FORTALICIUM.
        Konkursy były dwa: rzut oponami i lotkami podzielony na dwie kategorie wiekowe szkoła podstawowa oraz szkoła ponadpodstawowa i dorośli. Nagrody wręczał prezes PTTK Mikołów Jakub Żur wraz z komandorem rajdu Andrzejem Rygulskim oraz Wójt Gminy Wyry Barbara Prasoł.
        W rajdzie wzięło udział 162 uczestników z czego 52 osoby to młodzież, 8 osób z obsługi oraz Wójt Gminy Wyry.
Na mecie zameldowało się 10 klubów kolarskich i turystycznych:
        „WANDRUS” Żory 11 osób
        „CATENA” Bytom 2 osoby
        PTTK Rybnik 1 osoba
        KTK „Huzy” Gliwice 16 osób
       „MIKOŁO” Mikołów 17 osób
       „WAGABUNDA” Katowice 10 osób
       „HUGO” Ruda Śląska 1 osoba
       KWK Bolesław Śmiały przy PTTK Mikołów 2 osoby
      „RAMŻA” Czerwionka Leszczyny 10 osób
       KTK „GRONIE” Tychy 18 osób otrzymali puchar dla najliczniejszego klubu
Na mecie nie zabrakło również szkolnych drużyn:
      SKKT przy SP 22 Tychy 8 osób
      ZSiP Ornontowice 12 osób
      SP nr 3 Mikołów która była najliczniejsza liczyła 51 osoby otrzymali puchar.
      Każda z drużyn otrzymała również za udział w Rajdzie pamiątkowy dyplom.
      Puchary oraz medale ufundował Wójt Gminy Barbara Prasoł, nalepki okolicznościowe Starostwo Powiatowe, sponsorem nagród rzeczowych był Urząd Miasta Łaziska Górne i PTTK Mikołów.
      Po wręczeniu nagród i zakończeniu imprezy część naszej grupy wracała do Mikołowa. Piękna słoneczna pogoda i dobre humory sprawiły, że wycieczka była bardzo udana.
 

DNI MIKOŁOWA PIERWSZY PRZEJAZD ROWEROWY 03.09.2016

 
        W sobotę 3.09.2016 r imprezą towarzyszącą Dniom Mikołowa, był zorganizowany przez nasz klub „MIKOŁO” przejazd rowerzystów nie tylko na starych rowerach.
Miejsce startu ustaliliśmy na parkingu przy placówce Muzealnej w Białym Domku w Mikołowie o godz. 17:00. Na parking przyjechało 18 – stu rowerzystów, ale tylko trzech z nich przyjechało na starych rowerach.
        Przed wyjazdem przywitaliśmy wszystkich i przedstawiliśmy trasę jaką pojedziemy oraz jak będziemy się poruszać po drogach. Jeszcze tylko parę fotek, które nam zrobił fotoreporter z Gazety Mikołowskiej i parę minut po 17:00 wyruszyliśmy w drogę. 
Trasa miała 8 km i prowadziła następującymi ulicami:
        K. Miarki – Prusa – Św. Wojciecha – Katowicka – Jana Pawła II – Rynek – Pl. 750 – lecia – Konstytucji 3-go Maja – Młyńska – Bluszcza – Grażyńskiego – Krakowska – Pszczyńska – Młyńska – K. Miarki i Parking przy Białym Domku.
Po przejechaniu trasy podziękowaliśmy wszystkim za udział w przejeździe ulicami Mikołowa i zaprosiliśmy na kolejny Rajd rowerowy, który odbędzie się 10.09.2016 r. przy Pomniku Żołnierzy Września 1939 r na Gostyni.