Maj

ZDOBYWAMY ODZNAKĘ „TURYSTA POWIATU MIKOŁOWSKIEGO” W STOPNIU BRĄZOWYM 22.05.2016 R.

        W niedzielę 22.05.2016 r. odbyła się wycieczka z cyklu zdobywamy odznakę „Turysta Powiatu Mikołowskiego” w stopniu brązowym z Klubem Turystyki Rowerowej „MIKOŁO”. Sebastian i Ela nasi świeżo upieczeni przodownicy turystyki kolarskiej przed godziną 10:00 przyjechali na mikołowski rynek, gdzie było ustalone spotkanie. Pogoda była słoneczna i zachęcała do rowerowych wycieczek jednak przyjechało tylko pięciu rowerzystów. Zostali oni wpisani na listę, którą wraz ze zdjęciami trzeba będzie oddać do weryfikacji w oddziale PTTK.
        Przed startem nie obyło się bez niespodzianek, gdyż jednemu z uczestników strzeliła szprycha jednak pomimo usterki zdecydował się wziąć udział w wycieczce. I tak w siedmioosobowej grupie ruszyli by zdobyć brązową odznakę.
        W okolicach rynku znajduje się pięć obiektów które należy odwiedzić. Przy każdym z nich uczestnicy zrobili zdjęcia na ich tle , a były to: Stary Rynek z Ratuszem, nieco niżej Mikołowski Instytut Im. Rafała Wojaczka, stary kościół Matki Bożej Śnieżnej, bazylika mniejsza P.W. Św. Wojciecha i kościół ewangelicko-augsburski P.W. Św. Jana. Po krótkiej sesji zdjęciowej przyszedł czas na dłuższą jazdę i tak skierowali się do Kościoła w Mokrym P.W. Św. Wawrzyńca. Następnie jadąc przez Sośnią Górę do Bujakowa zatrzymali się przy Śląskim Ogrodzie Botanicznym aby zrobić fotkę. Po wjechaniu na górkę dotarli w końcu do Sanktuarium Matki Bożej – gdzie stoi Kościół P.W. Św. Mikołaja, a obok niego jest przepiękny ogród parafialny w którym zrobili krótki postój na zwiedzenie i zrobienie paru zdjęć. Następnie skierowali się do Chudowa. Przy kościele NMP Matki Aniołów zrobili parę zdjęć i udali się w kierunku ruin zamku, przy którym zrobili przerwę, aby się trochę posilić odpocząć i nabrać sił. Były lody, kawa, bigos, grochówka, krupniok co kto chciał. Po integracyjnym posiłku czas ruszyć do kolejnego punktu jakim był drewniany Kościół P.W. Św. Mikołaja w Borowej Wsi, a dotarli tam przejeżdżając przez Paniówki. Ostatnim obiektem był kościół w Paniowach, lecz zanim do niego dotarli nie mogli również ominąć najlepszej lodziarni „Soni” w Borowej Wsi, przy której odbył się tydzień wcześniej 17 Rajd Powiatu Mikołowskiego. Tu postój był dłuższy niż się spodziewali, gdyż kolejka po lody była długa, jednak każdy mógł spróbować ich specjałów. Po zjedzeniu lodów i zrobieniu paru fotek w ogrodzie udali się do ostatniego już na trasie obiektu drewnianego Kościoła P.W. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Paniowach.
        Po zrobieniu ostatniego zdjęcia ruszyli w drogę powrotną. Słońce które towarzyszyło podczas wycieczki i lekki wiaterek dał energię na cały dzień. Po przejechaniu w 5h 30 km pełni sił, opaleni i w dobrych humorach wrócili do Mikołowa.
 
Oprac Elżbieta Uranek
 

 ,, MIKOŁO” w PUSZCZY KNYSZYŃSKIEJ. 21/29.05.2016 R.

 
        Osiem dni trwał, 56 Ogólnopolski Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK z bazą w Supraślu koło Białegostoku. Wśród 510 uczestników było nas ośmioro z Klubu Rowerowego ,,MIKOŁO”.
        W tych pogodnych dniach, codziennie rano ruszaliśmy na rowerowe wycieczki
po drogach Puszczy Knyszyńskiej i okolicy, zwiedzając ciekawe miejsca, obiekty,
zachwyceni florą i fauną rezerwatów przyrody. Odwiedziliśmy Białystok, Sokółkę, Kruszyniany, Puchły, Michałowo, Świętą Wodę, Narwiański Park Narodowy i wiele innych wartych zobaczenia , przemierzając rowerem puszczę wzdłuż i wszerz, około 600 km. Przy okazji poznaliśmy część Wschodniego Szlaku Rowerowego ,,Green Velo”. Po całodniowej trasie, trochę zmęczeni lecz pełni satysfakcji uczestniczyliśmy
w wieczornych spotkaniach, konkursach i prelekcjach.
        Tak minął czas w miłej atmosferze, wspaniałej obsłudze i perfekcyjnej organizacji. Do otrzymania pucharu : ,,dla najliczniejszej drużyny” było nas trochę za mało, ale może na następnym zlocie ?
 
Oprac. Jerzy Dudek
 

17 RAJD POWIATU MIKOŁOWSKIEGO W BOROWEJ WSI 14.05.2016 R.

 
        W niedzielę14.05.2016 r. odbył się już 17 Rajd Powiatu Mikołowskiego z metą przy lodziarni „Sonia” w Borowej Wsi, organizowany przez KTKol przy O/PTTK Mikołów. Miejsce startu było jak zwykle na rynku mikołowskim przy pomniku Św. Wojciecha o godz. 9:00. Na rynku zjawiło się 14 rowerzystów z czego 10-osobowa grupa była z gimnazjum nr 2 . Zjawił się również fotoreporter z Gazety Mikołowskiej, który zrobił nam parę zdjęć i parę minut po 9:00 wyruszyliśmy w drogę.
        Wyjeżdżając z rynku ul. K. Miarki kierowaliśmy się na mniej ruchliwą ul. Żwirki i Wigury, potem Fabryczną, Stolarską na Rybnicką potem prosto na Wojska Polskiego do Mokrego przejechaliśmy koło kościoła św. Wawrzyńca i tam wyjechaliśmy na ul.15 grudnia która prowadziła już do Paniów. Stamtąd obraliśmy kierunek na Chudów gdzie mieliśmy krótki postój, aby się trochę posilić i odpocząć. Następnie ruszyliśmy w kierunku Paniówek, a potem wyjechaliśmy w Borowej Wsi gdzie już niedaleko była lodziarnia przy której był rajd.
        Na miejscu z naszego klubu przyjechało w sumie 6 osób z czego 5 członków, opłaciliśmy składkę 2 zł w ramach, której każdy otrzymał pamiątkową naklejkę możliwość wbicia okolicznościowej pieczątkiimożliwość udziału w konkursach zręcznościowych premiowanych nagrodami rzeczowymi. Konkursy były dwa rzut oponą i lotkami podzielony na kategorie wiekowe dzieci, młodzież i dorośli. Nagrody wręczał prezes O/PTTK Mikołów Jakub Żur.
W rajdzie wzięło udział 138 uczestników z czego obsługi było 6 osób, a reszta to kluby, szkoły i osoby indywidualne.
Na mecie zameldowało się 8 klubów kolarskich i turystycznych:
 
KTK „GRONIE” Tychy
„WANDRUS” Żory
„MIKOŁO” Mikołów
„WAGABUNDA” Katowice
„AMATOR” Zabrze
„HUGO” Ruda Śląska
KWK Bolesław Śmiały przy PTTK Mikołów
„RAMŻA” Czerwionka, który był najliczniejszym klubem 11 osób, otrzymali puchar
Na mecie nie zabrakło również szkolnych drużyn:
Gimnazjum nr 2 Mikołów
SP Ornontowice
SP 12 Mikołów – Bujaków
SKKT przy SP 5 Mikołów
UKS Trójka przy SP nr 3 Mikołów która była najliczniejsza liczyła 42 osoby otrzymali puchar
Każda z drużyn otrzymała również za udział w Rajdzie pamiątkowy dyplom.
 
Za to najstarszym uczestnikiem był członek naszego klubu STEFAN LEBOCH.
Trzem członkom naszego klubu Prezes Jakub Żur wręczył uroczyście legitymacje i odznaki „Przodowników Turystyki Kolarskiej”.
Po wręczeniu nagród wracaliśmy w stronę Mikołowa. Wycieczka była bardzo udana, bo mimo prognozy padającego deszczu nie spadła ani kropla.
Oprac. Elżbieta Uranek
 

ROWEREM W ZNANE I NIEZNANE 09.05.2016 R.

        W poniedziałek 09.05.2016 r. postanowiliśmy zorganizować, krótki przejazd rowerami wokół Łazisk Górnych. Jeszcze tego samego dnia ustaliliśmy czas i miejsce spotkania. Na umówione miejsce zbiórki, czyli na mikołowski Rynek przyjechały trzy osoby. Kilka minut po godzinie 17 wyruszyliśmy z Rynku. Wyjeżdżając z miasta dołączyła do nas jeszcze jedna osoba, która towarzyszyła nam przez całą wycieczkę. Trasa nasza wiodła najpierw przez centrum Mikołowa po czym skierowaliśmy się na boczne drogi prowadzące w kierunku Łazisk Górnych.
        Przejeżdżając alejkami wokół parku przy M.O.S i R. ,,Żabka” pojechaliśmy dalej, przez centrum Łazisk Górnych w kierunku dzielnicy Brada. Tutaj zrobiliśmy wielki okrąg wokół całej dzielnicy jadąc spokojnymi, leśnymi ścieżkami po czym wyjechaliśmy z powrotem do centrum Łazisk Górnych. Następnie skierowaliśmy się ku dzielnicy Łaziska Średnie i parkiem u podnóża Hałdy ,,Skalny” zjechaliśmy do tejże części Łazisk. Spokojnie pedałując, mijamy po drodze dwa powojenne bunkry należące do Obszaru Warownego ,,Śląsk” dojechaliśmy do Łazisk Dolnych na tzw. ,,Wierzysko” czyli Górę Św. Jana. Tutaj na ławeczce przy pomniku św. Jana Ewangelisty zrobiliśmy krótką przerwę. W miejscu tym przyłączyła się do nas kolejna osoba, z którą to kontynuowaliśmy jazdę z powrotem na mikołowski Rynek. 
        Cała trasa zajęła nam ok 2,5 h. Pokonaliśmy w tym czasie ok 25 km. Pogoda dopisała, przez cały czas było słonecznie. W świetnych humorach wróciliśmy do domów
 
Oprac. Dariusz Parzniewski

KLUBOWA „WIOSENNA JAJECZNICA” YNZLA – ŁAZISKA GÓRNE 08.05.2016 R.

 
        W niedzielę 08.05.2016 r. nasz klub zorganizował wyjazd na klubową „Wiosenną jajecznicę”. Prognozy przewidywały na ten dzień przelotne opady deszczu i niezbyt słoneczny dzień jednak w wycieczce wzięło udział 9 osób z czego 7 członków klubu.
        Start był z mikołowskiego rynku gdzie stawiło się sześciu rowerzystów. Po godz. 10:00 wyruszyli w trasę która prowadziła przez Wyry – Gostyń – Tychy Żwaków na Paprocany gdzie ścieżką wokół jeziora dotarli do zameczku w Promnicach, stamtąd ruszyli na Kobiór – Gostyń i na metę Ynzlę w Łaziskach Górnych gdzie dojechały jeszcze trzy osoby.
        W świetnej atmosferze rozpalili ognisko, na którym wspólnie przygotowali jajecznicę z czterdziestu jajek choć nie było to łatwe, duży ogień duże palenisko, a patelka troszkę mała,ale niczemu to nie przeszkadzało, aby przygotować przepyszną jajecznicę. Po posiłku i wygaszeniu ognia nadszedł czas na powrót do domu, a było już po 17:00.
        W powrotnej drodze nawet przelotny deszczyk nie przeszkodził i wszyscy w dobrych humorach wrócili do domu i na pewno będą miło wspominać ten wyjazd.
 
Oprac. Elżbieta Uranek

4 RAJD LUDZI PRACY W KOBIÓRZE 01.05.2016 R.

 
        W dniu 1 maja 2016 r. o godz. 12:30 z mikołowskiego rynku ruszyła grupa czterech rowerzystów na 4 Rajd Rowerowy Ludzi Pracy do Kobióra. Jadąc leśnymi drogami przez Wyry i Gostyń dotarli na plac przy restauracji „Sikorka” gdzie dołączyła do nich grupa 5 osobowa.
        Przy restauracji gdzie już czekała spora grupa rowerzystów, organizatorzy rozdali wszystkim uczestnikom rajdu pamiątkowe legitymacje i kupony na posiłek. Nieco po 14:00 grupa 90 – ciu rowerzystów ruszyła do Pszczyny. Po przejechaniu Zabytkowego Parku Pszczyńskiego dotarli na półmetek rajdu czyli do Skansenu – Zagrody Wsi Pszczyńskiej, gdzie można było bezpłatnie zwiedzić i obejrzeć zabytki architektury drewnianej.
        Po zwiedzeniu skansenu i odpoczynku ruszyli w drogę powrotną, a prowadziła ona asfaltową ścieżką przez las, która łączy Przyczynę i Kobiór. Meta rajdu znajdowała się w Kobiórze przy Pubie „Elwer”, gdzie czekały na wszystkich kiełbaski z grilla.
        Jak zwykle pogoda dopisała, było ciepło i słonecznie, a świetne humory rowerzystów i miłe pogawędki w trakcie jazdy umilały ten czas tak więc przejechanie 60 km nie sprawiało większych trudności. Trudno było zebrać większą grupę naszych klubowiczów, gdyż w tym samym czasie odbywały się inne wycieczki jednak w tej grupie 9 – osobowej było dwóch naszych członków.
 
Oprac. Elżbieta Uranek
 

NA KONEC SVETA 01.05.2016 r.

        Dnia 1.05.2016 odbyła się wycieczka na Konec Sveta w Czechach. Pomimo iż trasa z Mikołowa w całości miała długość 115 km nie zniechęciło to ośmiu członków naszego klubu, którzy wybrali się na KONEC SVETA razem z KTK „Wandrus” z Żor. Spotkanie było na rynku w Żorach gdzie stamtąd o 11:00 wyruszyli w kierunku Czech.
        Pierwszy postój był w Zebrzydowicach przy ośrodku kultury przy którym odbywał się EURO – FOLKLOR, na którym to uczestnicy wycieczki obejrzeli ludowe stroje zespołów regionalnych i mieli okazję na spróbowanie regionalnych wypieków. Po odpoczynku pełni sił ruszyli w kierunku Karwiny. Na rynku zrobili krótką przerwę na zdjęcia, odwiedzili dom kultury i udali się na zwiedzanie regionalnego piwowaru LARISH. Po zwiedzaniu udali się w dalszą drogę gdzie wśród lasów i pól dotarli do celu wycieczki czyli do Koliby na „Koncu Sveta” w Petrovicach u Karviné.
        Po mile spędzonym czasie w kolibie nadszedł czas na powrót, wiadomo że wszystko co dobre szybko się kończy. Po zebraniu się ruszyli w drogę powrotną, która prowadziła przez Ruptawę, Żory i Łaziska Górne do Mikołowa. 
 
Oprac. Elżbieta Uranek