Marzec

Topienie Marzanny na Gichcie – 30.03.2019

Sobota ostatni dzień marca, fantastyczna pogoda – słonecznie prawie bezwietrznie. Spotkaliśmy się w szóstkę na skrzyżowaniu przy Hucie Łaziska, kolejny dołączył do nas na Zawiści, kontynuowaliśmy swoją jazdę drogą DK81, aż na rynek w Żorach.

Z rynku poprowadzili nas  przodownicy z Wandrusa przez Szczejkowice i Palowice i Pojezierze Palowickie do Parku Piaskownia w Żorach. Na mecie spotkaliśmy resztę naszej ekipy w sumie było nas 17 osób. Po zapisach odebraliśmy kiełbaskę z chlebem i gorący napój, do wyboru kawa lub herbata. Międzyczasie odbywały się różne konkurencje, najważniejszą z nich był konkurs na Najpiękniejszą Marzannę. Z naszego grona 2 Marzanny stanęły do konkursu. Jednak i tak wszystkie spłonęły na stosie, a tu już żadna nie miała szans.

Po konkursach zrobiliśmy sobie kilka grupowych zdjęć i udaliśmy się w drogę powrotną przez las. Na asfaltową drogę wyjechaliśmy dopiero w Palowicach, potem kierowaliśmy się na Orzesze Zawadę, aby przez Pasieki wrócić do Łazisk Górnych. Komu było mało kilometrów to sobie jeszcze pojechał dokręcić, a nam wyszło ok. 60 km.

Topienie Marzanny w Tworogu Małym – 24.03.2019

24.03.2019 niedziela, kolejna okazja aby wybrać się na rowerze większą grupą, bo Huzy Gliwice przy okazji Topienia Marzanny jako pierwsi wiosenną porą otwierają sezon kolarski.

Mając na uwadze, że spotkanie jest w Tworogu Małym oddalonym od Łazisk Średnich 40 km, wyjechaliśmy spod KIA MOTORS na Ameryce o 8:30. Nie czekając długo na spóźnialskich nasza czwórka ruszyła w drogę. Jadąc przez Mokre – Paniowy – Chudów – Przyszowice – Bojków dogoniła nas 2-ka kolegów. Przejeżdżając potem przez Żernicę zabraliśmy Krista, który na nas czekał na stacji benzynowej. Teraz już 6 -ciu wspaniałych i Ja pojechaliśmy przez Sośnicowice do Tworoga Małego na OSP.
Gdy przyjechaliśmy Marek wystawił naszą klubową Marzannę do konkursu. Na miejscu spotkaliśmy kilku sympatyków naszego klubu i sporo znajomych. W sumie rowerzystów na miejscu było niecałe 300.
Po upieczeniu kiełbasek przez większość naszej grupy rozpoczął się konkurs na Marzanny. Nasza Marzanna nie zajęła I miejsca, ale i tak kolega Marek dostał puchar jako wyróżnienie za włożoną pracę.
Gdy już wszyscy upiekli kiełbasy spaliliśmy naszą Marzannę w ognisku i impreza dobiegła końca.
Wyruszyliśmy w końcu w drogę powrotną. Z Sośnicowic skręciliśmy na trasę techniczną wzdłuż A4 gdzie po kilku kilometrach wyjechaliśmy na Bojkowie. Zaś w Przyszowicach nasz Marek wjechał w dziurę i musiał niestety wymienić dętkę co zajęło mu tylko 6 minut.
Przy zamku na Chudowie zostawiliśmy dwóch kolegów a nasza piątka pojechała przez Paniowy – Mokre do Łazisk Górnych i Średnich przejeżdżając około 90 km.

Zebranie Klubowe – 22.03.2019

W piątek na zebraniu stawiło się 10 – ciu członków klubu. Głównym tematem było omówienie Gyburstagu Mikoło.

Adi przedstawił wszystkim co już mamy przygotowane na naszą imprezę oraz rozdzielił zadania. Następnie umawialiśmy się na imprezy rowerowe w marcu – Topienie Marzanny w Tworogu Małym i tydzień później na Gichcie w Żorach.

Po omówieniu wszystkich spraw zakończyliśmy zebranie.

Topienie Marzanny w Raciborzu – 21.03.2019

    Jak zwykle z jakimś godzinnym opóźnieniem, a więc tym razem koło godzi-ny 10 rano, w pojedynkę (Józek),  wyruszyłem  na  jeden z  pierwszych w tym roku rajdów rowerowych pod szyldem  Polskiego  Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, w tym wypadku  PTTK  Racibórz.  Trasa  biegła min. przez Orzesze, Bełk, Stanowice, Przegędze, Rybnik, Pogrzebień.

    Z racji sporego dystansu i ograniczonego czasu, podobnie jak w przypadku lutowego „Walencika” i ten rajd pozostało mi ograniczyć jedynie do przyjazdu na metę, znajdującą się na terenie ośrodka rekreacyjnego położonego kilkaset metrów  od  raciborskiego  zamku  i  terenów  browaru.  Można powiedzieć na „last minute”  zdobyłem  pieczątkę  –  chyba  jako  ostatni  uczestnik.    Z mety wystartowałem  na  małą  sesję  wokół  wspomnianego  zamku Piastowskiego,  a następnie na rynek i trochę pokrążyć po  Raciborzu,  między  innymi  odwie-dziłem kościół  p.w.  Matki  Bożej  Raciborskiej   wraz  z  figurą  Papieża  Jana Pawła II. Żeby nie wracać tą samą trasą, na powrót   zdecydowałem się jechać przez min.  Nędzę,  Rudy,  Stodoły,  zaliczając   przy okazji Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach i nową stację kolei wąskotorowej, a następnie przez zbiornik rybnicki znalazłem się ponownie w sercu Rybnika na starówce. Końcówka wyprawy, by ominąć ruch samochodowy biegła  głównie  leśnymi i lokalnymi drogami przez Paruszowiec, Kanetowiec, Szczejkowice, Palowice, Zawadę, Pasieki, Zawiść i łaziskie „Piekiełko”. Tuż przed zmrokiem, około godziny 19-tej, dotarłem do celu zaliczając razem 137km.

„Czeska prezejażdżka” Bohumin-Ostrava – 17.03.2019

    Niedzielnego poranka ekipa w składzie Stefan, Marek, Rafał i Józek udała się na krótkie rowerowanie do przygranicznego Bohumina i Ostrawy. Koło godziny 9 wyruszyliśmy najpierw samochodem na parking przy Kauflandzie w Bohuminie, a koło 10 po wyładowaniu się udaliśmy się w rejon Antosiovic, skąd rozpoczynającym się w tym miejscu urokliwym szlakiem rowerowym, zdala od spalin samochodowych, przejechaliśmy kilka kilometrów na teren Muzeum Górniczego „LANDEK PARK” w ostrawskiej dzielnicy Koblov.

Stamtąd po krótkiej przerwie na mały serwis rowerowy (dokręcanie lusterka Rafała i demontaż złamanej stopki Józka – efekt bardzo porywistego wiatru) wyruszyliśmy w kierunku śląskiego centrum Ostrawy, a konkretnie najpierw pod wieżę ratuszową, której wysokość sięga 86,5 metra, i na którą (o czym wtedy nie wiedzieliśmy) można wjechać windą do wysokości 73 metrów, by podziwiać widok całej panoramy Ostrawy, a także gór (świetnie widać min. Lysą Horę). Spod wieży ratuszowej udaliśmy się min. obok teatru Dvoraka   na Sleskoostravsky Hrad (niestety zamknięty o tej porze roku, ale w sezonie niejednokrotnie bardzo często odbywają  się na  nim  ciekawe  „eventy”  jak choćby inscenizacje walk wojsk napoleońskich czy zloty zabytkowych samo-chodów).

Pod zamkiem, Stefan, stwierdził że potrzebuje trochę spocząć (walka z wiat-rem osiągającym na oko lekko 30-40km/h dała o sobie znać), więc został w tym miejscu, a pozostała trójka udała się jeszcze w kilkunastokilometrową podróż do dzielnicy Hrabowa, by zobaczyć piękny kościółek drewniany i w ciągu godziny wróciła pod zamek. Powrót z wiatrem to już czysta przyjem-ność, do tego znów poznaliśmy nowy szlak, bardzo prosty i myślę że najpóź-niej do końca tego roku w pełni asfaltowy. Powrót koło godziny 15 do samo-chodu. Dystans pokonany koło 58km. Polecam z największą przyjemnością.